Wśród niebezpieczeństw, jakie ciągnie wraz z sobą nowa technologia…

W świecie informatyki ogromną rolę mają nietypowe nazwy. Dla nieprofesjonalnej osoby, to chyba najbardziej nieoczywista nomenklatura. Zazwyczaj jest to połączenie nic nieznaczących słów z nazwami zagranicznego pochodzenia oraz symbolami złożonych z cyfr i liczb. Skomputeryzowanie społeczeństwa uczyniło, że dziś używamy ich na co dzień i świetnie nam z tym.

Technologia poszła ostatnio do przodu i dzisiaj między innymi przez zasługi firmy Kompix, jesteśmy wstanie funkcjonować zwinniej i dużo szybciej niż dawniej, comarch partner dysponuje różnorakimi przyrządami, jak chociażby Comarch ERP Altum. Bez wątpienia głosi to wielu ludziom mniej więcej to samo, co chińskie literki, to znaczy kompletnie nic. Chociaż programiści bardzo dobrze rozumieją, o co się rozchodzi. Nie przynależą do tej części ludzkości, która z pojęć informatycznych kojarzy tylko i wyłącznie Windows XP oraz Windows 10.

Rozwój w informatyce przyniósł zarówno mnóstwo pożądanych skutków. Przede wszystkim pomógł okiełznać terroryzm (chociaż niestety przyczynił się także do rozwoju cyberterroryzmu), dał opcję rozwoju naukowych rozważań oraz w znacznym stopniu pomniejszył biurokrację w wielu domenach życia społecznego, indywidualnego i państwowego. Przyczynił się również do stworzenia wirtualnych społeczności, które działają na serwisach społecznościowych.

Pośród zagrożeń, które niesie ze sobą współczesna technologia, nie licząc przestępczości w sieci znajduje się także odosobnienie — zwłaszcza młodych — osób. Wywołuje to rozpady związków małżeńskich i różne katastrofy rodzinne. Jednakże przy takim gigantycznym stosowaniu informatyki, da się orzec, że osiągnięto sukces technologiczny na światową skalę. Komputery pomagają osobom realizować swe zamiary, a osoby nie zawsze dobrze je wykorzystują.

Ostatnie osiągnięcia na ów polu wiążą się z akcjami humanitarnymi, jakie były przeprowadzone na całym świecie w związku z żywiołowymi klęskami. Przy użyciu nawigacji GPS i pewnego systemu analizującego pogodę dało się zrobić pomocowe akcje jeszcze zanim nastąpiła klęska. Także mapki do tychże działań były zaprojektowane za pomocą nowoczesnego oprogramowania GIS, co w znacznym stopniu przyspieszyło procedurę przygotowawczą.

Dostrzegamy więc, iż nie ma potrzeby obwiniać za niechciane skutki rozwoju informatycznego ani firmy Microsoft, ani partnera Comarch, ani żadnych innych firm. Tę winę posiadają niektórzy użytkownicy, do tego nieliczni. Licencje wszelakich programów zawiadamiają, iż obciążenie za złe korzystanie z aplikacji, otrzymuje konsument.

Rozwój technologiczny, to spore dobrodziejstwo, lecz również wyzwanie dla użytkujących go osób. Należy pamiętać o pilnowaniu zasad etyki w sieci oraz używając przeróżnych produktów i szeroko rozumianych komputerowych elementów. Świat wirtualny wymaga tego samego traktowania jak realny świat. Różnica zdaje się być wyłącznie taka, iż w informatycznym świecie mamy iluzję, iż panują tutaj inne reguły. Aczkolwiek jest to tylko złudzenie.