W zamkniętych systemach ogrzewania domowego wykorzystuje się jako otulinę piankę polietylenową.

Podgrzana w piecu węglowym, gazowym czy elektrycznym woda musi być przetransportowana w rurach do danego miejsca. Przeważnie jest tak, iż docelowe miejsce jest bardzo oddalone i dlatego upływa sporo czasu, zanim woda znajdzie się w baterii umywalki lub prysznica. To stwarza kłopot strat energii, które mają miejsce niezależnie w trakcie transportu wody. By straty te zminimalizować wykorzystuje się na szeroką skalę specjalistyczne izolacje termiczne.

 

Problem strat energii cieplnej jest znacznie bardziej dostrzegalny w sytuacji, gdy ciepłownia publiczna musi dostarczyć ciepłą wodę do mieszkań i osiedli funkcjonujących w systemie. Zmienne warunki pogodowe, i temperatury poniżej zera powodują, że izolacje termiczne , które okalają rury służące do transportu wody muszą być bardzo wysokiej jakości. W zamkniętych, niedużych systemach domowego ogrzewania stosuje się piankę polietylenową, ponieważ dzięki niej rura nie oddaje ciepła otoczeniu. Kolejną zaletą tego wyjścia jest ochrona metalowej struktury rury transportowej przed różnymi mechanicznymi awariami oraz kłopotliwymi do oszacowania stratami , które wynikają z wystąpienia uszkodzeń tego rodzaju.

 

Kolejną kategorią otulin są izolacje przemysłowe. Ilości wody, jakiej temperatura powinna być utrzymywana na tym samym poziomie są w takich przypadkach znacznie większe. To samo można zresztą stwierdzić o temperaturze wody, jaka znajduje się w przemysłowych rurach. Najlepszym materiałem jest tutaj wełna szklana.