Tego typu śmietniki do segregacji śmieci EKO znacząco ułatwiają sortowanie.

W bardzo wielu miejscach już, a niebawem prawie że w całym kraju wszelkie zalecenie które tyczą się segregacji śmieci zaostrzą się znacząco. W bardzo wielu miasteczkach, w tym również w Katowicach, póki co obowiązuje dosyć zgrubna segregacja – na śmieci segregowane – czyli plastiki, metal, szkło, a dodatkowo na tak zwane „śmieci zmieszane”. Już niedługo i Warszawa dołączy do miasteczek, które wymagają dokładniejszego segregowania odpadów – na tekturę i papier, szkło, tworzywa sztuczne a ponadto śmieci zmieszane. W poniektórych miejscach możliwe będzie też oddzielanie śmieci BIO. Dla mieszkańców znaczy to konieczność kupna całkiem nowych pojemników na śmieci – przeciwnie nie da się łatwo spełnić wszystkich wymogów segregacji śmieci, za co można także być ukaranym, między innymi przez podwyższenie opłaty za zarządzanie odpadkami domowymi.

Jak więc wybrać właściwie śmietniki do segregacji EKO? Wizja posiadania na swojej posesji oddzielnych śmietników do plastiku, szkła, metalu papieru, tektury, szkła, plastiku, papieru, odpadków bioorganicznych, odpadków zmieszanych może być przerażająca. Jak to pomieścić w niedużym mieszkaniu? Jak nie zagracić przestrzeni? Odpowiedzią na tego typu pytania są śmietniki modułowe do śmieci. Tego typu śmietniki są kompaktowe a także bez problemu zmieszczą się w szafce pod zlewozmywakiem albo np przy zejściu do naszej piwnicy. Będziemy mogli je rozstawić również w przedpokoju.

Tego rodzaju śmietniki do segregacji śmieci EKO uproszczają segregowanie – wszystko absolutnie ma własne miejsce, śmieci się nie mieszają. Jeśli włożymy do nich przykładowo foliowe worki, łatwo wyniesiemy śmieci jednego sortu jeśli okaże się, że zbiera się ich więcej niż innych. Śmietniki takie wyglądają naprawdę estetycznie a także nie zagracają przestrzeni. umieścimy je na wysuwanej szufladzie pod zlewem dostęp do nich, a jednocześnie, ich segregacja będzie niezmiernie prosta. Poszukując właściwych śmietników dla własnego domu należy pod uwagę wziąć ilość przestrzeni, którą posiadamy, częstotliwość wywozu śmieci, a także tempo, w jakim je zbieramy. Im większy śmietnik, tym więcej śmieci zmieści, tym jeszcze rzadziej trzeba je wynosić.

Należy jednak też zastanowić się, czy chcemy śmieci (na przykład opakowania po jogurcie, śmietanie, butelki po mleku) myć jeszcze przed wyrzuceniem do kosza. Nikt nie cierpi wyrzucać odpadków i kusi, ażeby kupić większe śmietniki, ale warto wziąć pod uwagę rozwijanie się pleśnie i bakterii. Jeżeli chcemy posiadać gwarancję, że śmieci nie zaczną brzydko pachnieć, nim je wyniesiemy, z pewnością lepiej zakupić mniejsze, modułowe śmietniki do śmieci. Śmietnik powinien również być trwały, tak aby sam nie stał się śmieciem. Szkoda tylko swojego czasu oraz pieniędzy na coś, co szybko może popękać lub się porysować. Dlatego należy nabyć śmietniki z solidnych, wytrzymałych materiałów – na przykład z metalu. Metalowe pojemniki do segregowania śmieci łatwo umyć, w zasadzie nie istnieje ryzyko, że pękną lub się przedziurawią.

Jeżeli śmietnik zarysuje się, szybko go ponownie pomalować. A dodatkowo produkty wykonane z metalu są dość przyjazne środowisku naturalnemu, z powodu na niezwykłą łatwość recyclingu – jeżeli z jakiegoś powodu nasz metalowy śmietnik przestanie nam wyśmienicie służyć, w każdym momencie można oddać go na złomowisko, gdzie z całą pewnością zostanie chętnie przyjęty, a my zyskamy część pieniędzy.

Więcej: nowoczesne pojemniki na śmieci