Szafa sterownicza RSI IP 66

Norma PN-EN 62208_2011

Obudowy stosowane jako części szaf sterowniczych, klasyfikowane, definiowane oraz charakteryzowane powinny być zgodnie z normą PN-EN 62208_2011. Ma ona zastosowanie wyłącznie dla pustych obudów, zgodnych z normami EN 60439 oraz dostarczanych przez wytwórcę jeszcze przed zainstalowaniem wewnątrz aparatury sterowniczej i rozdzielczej. Zgodnie z normą PN-EN 62208_2011, regulowane są obudowy metalowe przeznaczone do zastosowań wnętrzowych i napowietrznych. Norma ta nie dotyczy natomiast obudów, które objęte są innymi normami – np. IEC 60670. Za spełnienie wskazanych wymogów bezpieczeństwa zawsze odpowiada producent.

II klasa ochronności

W zależności od zastosowanego wyposażenia, sposobu zainstalowania oraz rozwiązań konstrukcyjnych, urządzeniom wykorzystywanym w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia przypisywane są odpowiednie klasy ochronności. Szafy sterownicze II klasy ochronności posiadają izolację podstawową, a także izolację dodatkową – stosowaną jako środek ochrony w przypadku uszkodzenia izolacji podstawowej lub konieczności zapewnienia izolacji wzmocnionej. Zgodnie z PNiEC 60417-2:2002E+A1:2003E, urządzenia te oznaczane są symbolem nr 5172, czyli podwójnym kwadratem. Szafy sterownicze w II klasie ochronności mogą być stosowane w dowolnych warunkach, jeżeli nie zostały wyszczególnione inne wytyczne.

Obudowa metalowa RSI IP 66

RSI IP 66 to stojąca obudowa wielkogabarytowa, wyprodukowana z metalu w II klasie ochronności, zgodnie z normą Norma PN-EN 62208_2011. Produkt ten spełnia wymagania obudowy izolacyjnej i opracowany został jako obudowa kombinowana. Dzięki dwustronnym pokryciu metalowej powierzchni materiałem izolacyjnym, model ten może być wykorzystany w zastosowaniach wewnętrznych oraz zewnętrznych. Obudowa standardowo dostępna jest w 63 wymiarach. Produkt posiada szczelnie spawany korpus typu monoblok. Na uwagę zasługuje także zamknięcie – drzwi na zawiasach dysponują kątem otwarcia 105 stopni, a zamek w formie rękojeści umożliwia zamontowanie wkładki z kluczem na zatrzask. Modele produkowane od szerokości 1 000 mm posiadają drzwi dwuskrzydłowe i uzupełnione są demontowalną belką oddzielającą na środku szafy. We wszystkich wersjach produktu, płyta montażowa wykonana jest z blachy ocynkowanej – można zamontować ją na izolatorach, bez regulacji. Przepust kablowy znajduje się na dnie, a jego wymiary zależą od szerokości wybranej obudowy.

Podsumowanie

Podejmując decyzję o zakupie szafy sterowniczej, warto wybrać produkt solidny, zgodny z wymaganą normą oraz oferujący uniwersalną klasę ochronności. Warunki te spełnia obudowa RSI IP 66 – zarówno w wersji z blachy stalowej, jak i aluminiowej. Model ten polecany jest zwłaszcza do aplikacji narzucających zastosowanie rozdzielnicy o nietypowych wymiarach.