Najczęściej wlew wprowadza się przez żyłę, ale można użyć w poszczególnych wypadkach także podanie podskórne lub odbytnicze.

Kroplówka jest rodzajem zabiegu medycznego, który polega na wprowadzeniu np. składników odżywczych, witamin, leków czy płynów krwiopochodnych. Najczęściej wlew wprowadza się przez żyłę, ale można wykorzystać w poszczególnych wypadkach również podanie podskórne albo odbytnicze. Kroplówka potrzebuje oczywiście właściwych dodatków, a także zapewnienia reguł związanych z higieną i sterylnością. Najlepiej, jeżeli jest ona podana przez jednostkę, która ma w tym zakresie zdolności, wiedzę oraz doświadczenie. Cały zabieg przeprowadzany jest często w szpitalach lub innych placówek medycznych, ale w wypadku poszczególnych pacjentów (np. potrzebujących permanentnego leczenia) może to się odbyć również w domu.
W jakim czasie najczęściej podawana będzie kroplówka? Wlewy podawane stale dotyczą ludzi z chorobami przewlekłymi, którzy potrzebują nieustannego przyjmowania leków. Zabiegiem obejmowani są pacjenci z nowotworami, zaburzeniami żywienia (np. anoreksja) bądź tacy, u których żywienie prowadzone jest pozajelitowo. Dodatkowo kroplówka wprowadzana jest w czasie okołooperacyjnym, w przypadku odwodnienia organizmu, ciężkiego ataku bólu, wysokiej temperatury ciała, torsji lub biegunek. W momencie, kiedy niezbędne jest przekazanie choremu substancji krwiozastępczych, pewnych rodzajów antybiotyków lub immunoglobuliny, pełen zabieg przeprowadzany może być jedynie w warunkach szpitalnych – monitoruje go wówczas profesjonalny zespół lekarzy.
Jakiego typu kroplówka może być podana w mieszkaniu chorego? Zazwyczaj stosuje się tylko środki zawierające elektrolity, składniki odżywcze i nawadniające. Roztwory tego typu posiadają cząsteczki magnezu, potasu, wapnia, sodu, soli. Kroplówka, jaka jest tą z częściej podawanych, posiada roztwór glukozy. Dzięki niemu organizm chorego zostaje odżywiony i może przez pewien czas właściwie funkcjonować. W wypadku, gdy chory nie ma możliwości normalnego przyjmowania pokarmów, otrzymuje dodatkowo wlewy witaminowe. Nadarza się też, iż tego rodzaju kroplówka stosowana jest w wypadku kaca.
Każdego typu kroplówka musi zostać podana w odpowiedni sposób, przy zachowaniu podstawowych reguł. Niezbędny jest przy tym wenflon założony dożylnie, pozwalający na późniejsze, wielokrotne przeprowadzanie wlewów. Miejsce to należy jednak ochronić, aby nie dochodziło do zapalenia, infekcji, uszkodzeń mechanicznych bądź wycieku płynów. Gdy kroplówka przekazywana jest w mieszkaniu przez bliskie osoby, muszą one być przeszkolone w zakresie podstawowych reguł przeprowadzania tej czynności. Dodatkowo trzeba pamiętać, by używać jedynie tych preparatów, które pochodzą z apteki lub placówki medycznej. Dożylne podawanie czegokolwiek, co nie jest wypuszczone do legalnej sprzedaży oraz obrotu, może wywołać tragiczne dla zdrowia pacjenta skutki. Bardzo istotne jest też to, żeby w czasie, w którym stosowana jest kroplówka, zawsze być przy pacjencie, monitorować go i sprawdzać jego stan.

Zobacz: kroplówki Gdynia