Mieszkańcy Polski coraz poważniej podchodzą do spraw swojego zdrowia.

Polacy coraz uważniej podchodzą do kwestii swojego zdrowia. Doskonale wiedzą, że absolutnie żadne pieniądze nie zdołają wynagrodzić im silnych bóli kręgosłupa, bólów reumatycznych czy też dławicowych. Niestety wiele osób ma podatne organizmy na różne choroby i schorzenia. Pośród nich są także małe maluchy, które potrzebują żywienia pozajelitowego. Na szczęście na dzień dzisiejszy jest możliwa refundacja NFZ specjalistycznych wyrobów stomijnych, które znacząco poprawiają wygodę osoby chorej.

 

Choremu zmagającemu się z tego rodzaju schorzeniami przydatne są specjalistyczne opatrunki oraz najwyższej klasy worki, które umożliwiają odpowiednie funkcjonowanie organizmu chorego. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych materiałów w obecnej chwili sprzęt jest o kilka klas lepszy od stosowanego jeszcze dwadzieścia lat temu. Ażeby całkowicie możliwe było pokrycie wszelkich kosztów przez NFZ  pacjent obowiązkowo musi zgłosić się po specjalnie przygotowane zlecenie od pielęgniarki lub lekarza prowadzącego. Dzieje się tak też wtedy, gdy w grę wchodzi zrefundowanie wszelkich wyrobów z zakresu urologii. Niestety aktualnie jego uzyskanie jest trochę trudniejsze z powodu panującej pandemii. Osoby chore mogą je nabyć poprzez system elektroniczny po uprzedniej rozmowie z jednostką która wydaje tego typu zlecenia.

 

Należy także pamiętać, iż konieczne jest terminowe zrealizowanie otrzymanego zlecenia. Na całe szczęście zdecydowana większość chorych jest wyjątkowo odpowiedzialna i dba o to, aby nie spóźnić się z odbiorem potrzebnych produktów leczniczych. Natomiast osób chorych zgłaszających się po refundację nieustannie przybywa. Przykładem na pewno może być refundacja specjalnych wyrobów chłonnych. Niegdyś nie było aż tylu chorych, którym obowiązkowo trzeba było zakładać specjalnych wyrobów chłonnych z racji problemów z układem moczowym. Zdarzali się oni na oddziałach szpitalnych, czasem w mieszkaniach. Na dzień obecny co trzecia osoba zgłaszająca się po taką refundację potrzebuje wsparcia. Czy stało się coś co doprowadziło do tak wielkich problemów w tak niezbyt długim czasie? Z pewnością ma ogromny na to wpływ sposób życia, wszelkie nawyki oraz zaniżająca się odporność organizmów. Musimy natomiast obiektywnie powiedzieć, iż zasadniczym składnikiem jest zwiększający się wiek przeżywalności.

 

Polskie społeczeństwo się starzeje. W stosunku do osób z poprzedniej dekady mamy ogromny odsetek osób starszych, a relatywnie nieduży ludzi młodych. W zasadzie strasznie daleko nam jeszcze do pozostałych  państw Unii Europejskiej zmagających się z brakiem rąk do pracy i wymieraniem obywateli. W porównaniu do Gruzji, Niemiec, Belgi czy Włoch jesteśmy znacznie młodsi. Jednakże przyrównując się do Iranu nasz odsetek ludzi młodych jest wręcz zatrważająco niski. A więc możemy spodziewać się kolejnych kłopotów z naszym zdrowiem oraz zwiększającymi się potrzebami ludzi. W końcu spora większość starszych osób walczy z dolegliwościami, które zakłócają funkcjonowanie i niezbędna jest im specjalistyczna pomoc. Może być ona przekazywana w przeróżny sposób. Takim jednym z nich jest refundacja przez Państwo produktów medycznych ułatwiających egzystencję oraz pozwalających na nieco bardziej normalne funkcjonowanie.