Miejska architektura

Bardzo nowoczesne miasta mają wyjątkowo różnorodną architekturę. Po pierwsze posiadają bardzo wiele obiektów, jakie stoją od kilkudziesięciu lat a ich wygląd się nie zmienia.

 

Najczęściej stanowią sentyment dla mieszkańców danego miasta, lecz niektóre obiekty z wielką chęcią oddaliby do wyburzenia.

 

Miejska architektura jest jednakże także wyposażona w nowoczesne bloki, przyszłościowe osiedla strzeżone, piękne szklane biurowce do wynajmu przez firmy, i apartamentowce, które są luksusowe a które kupują tylko najbogatsi. W aglomeracjach jednak dominuje starsza architektura. Nawet w stosunkowo młodych aglomeracjach, które nie mają nawet 100 lat, lub ledwo tą liczbę przekroczyły widać znacznie więcej budynków starszych niż tych niedawno postawionych. Jeżeli chodzi o ośrodki miejskie to ich rozwój zależy od działań mieszkańców. Obywatelski budżet sprawia, iż mieszkańcy mają kolejne projekty na dokonanie zmian w miastach, które ułatwią życie lub uatrakcyjnią wybraną okolicę, na przykład przez projektowanie obszarów zieleni czy placów zabaw dla dzieci. Przebudowy w miastach następują też ze względu na unowocześnianą komunikację indywidualną i miejską.

 

Wielka liczba aut wymaga dostosowania osiedli oraz bloków czy biur pod te osoby, które chcą zaparkować, lecz także do osób niepełnosprawnych ruchowo, rodziców, którzy muszą przemieszczać się z dziećmi w wózkach. Są to bardzo ważne kwestie w trakcie planowania nowych obiektów. One muszą być dostosowane do wymagań tych osób, jakie nie mogą się poruszać samodzielnie. Jest też kolejna rzecz, na jaką należy zwrócić baczną uwagę gdy się projektuje danego miasta. Ludzie coraz to chętnej jeżdżą na rowerze, na hulajnogach elektrycznych i manualnych, z tego powodu niezbędne są ścieżki rowerowe, szerokie chodniki, a także stojaki na rowery. W zdecydowanej większości przypadków zdarza się, że nie mamy gdzie postawić naszego roweru i jesteśmy zmuszeni poszukiwać czegoś do podczepienia roweru co nie do końca może spodobać się ludziom dookoła, np. przymocowanie roweru do lampy może okazać się dla niektórych osób problemem. Stojaki rowerowe powinny być tak ustawione, by nie przeszkadzały pieszym i ludziom poruszającym się samochodami. Architektura miejska to nie tylko i wyłącznie budynki a także osiedla, ale również tzw. architektura mała. Należą do niej również wiata rowerowa, lecz także ławki, dzięki którym dziadkowie z wnukami mają okazję odpocząć w parku, kosze na śmieci, które ułatwiają zachowanie czystości miasta. Zaliczają się do nich także donice, jakie zdobią ulice miast.

 

Zrobione są one przeważnie z betonu, aby utrzymywały się długi czas. Niezwykle popularne w tej grupie są na stałe umocowane stoły do gier w pingponga. Należy także dodać co nieco o słupkach, jakie posiadają różnorodne funkcje, np. zabezpieczenie chodników przed parkowaniem. Im solidniejsze części małej architektury tym korzystniej, ponieważ bardzo często są one narażone na działalność osiedlowych wandali, którzy nie szanują publicznej własności. Co więcej muszą być także odporne na zmienne działanie warunków pogodowych, na przykład śniegu albo deszczu. Należy dbać o architekturę naszego miasta.