Każdy Hosting VPS może wykorzystywać własny system operacyjny.

Wirtualny hosting prywatny to sposób na partycjonowanie serwera fizycznego na kilka serwerów, tak żeby każdy z tych serwerów miał możliwość swojej, maszyny dedykowanej. Właściwie każdy Serwer VPS może wykorzystywać własny, pełnoprawny system operacyjny, a każdy jeden serwer istnieje możliwość uruchomić ponownie niezależnie.

 

W praktyce podział serwera w taki sposób, aby był jak wiele serwerów, był od dosyć dawna częstą praktyką w komputerach mainframe, ale po nie tak dawnym ożywieniu , które było związane z dynamicznym rozwojem oprogramowania oraz technologii wirtualizacji , która była wykorzystywana w innych architekturach. https://novarumsoftware.pl/na-czym-polega-praca-administratora-it/ skupia się na przydziale wszelkich różnorakich zasobów. Hosting fizyczny jest uruchamiany normalnie. Potem uruchamia program, który odpowiada za uruchomienie każdego serwera wirtualnego w środowisku wirtualnym (bardzo podobnie do emulatora). Wirtualne serwery nie posiadają bezpośredniego dostępu do sprzętu i zwykle uruchamiają się z obrazu dysku.

 

Istnieją dwie techniki wirtualizacji: sprzęt i oprogramowanie. W standardowym wirtualnym środowisku oprogramowania maszyny wirtualne użytkują jedno jądro i naprawdę wymagają współdzielonych zasobów rdzenia. Taka wirtualizacja posiada zazwyczaj dużo zalet w wypadku hostingu internetowego. Głównymi przykładami są Xen, Virtuozzo, Vserver, HyperVM a także OpenVZ, który stanowi główne jądro zarówno Virtuozzo, jak również HyperVM. Testy penetracyjne są to kontrolowane ataki informatyczne dokonane przez hakera.