Kandydat na kamieniarza powinien posiadać kwalifikacje obsługi maszyn.

Praca to aktywność, która ma doprowadzić do stworzenie jakiegoś dobra. Wykonywaną przez wiele osób pracę możemy podzielić na prace umysłową oraz pracę fizyczną. Praca fizyczna polega na wykorzystywaniu własnych mięśni do zrobienia pewnej czynności.
Bardzo często to ciężka lub bardzo ciężka praca, jak przykładowo wówczas, w momencie gdy miejscem zatrudnienia jest zakład kamieniarski. Kamieniarstwo jest rzemiosłem , które polega na na pozyskiwaniu kamienia, jako materiału a także jego obróbce. Taki surowiec po obróbce zostanie wykorzystany do wykonania różnorakich sprzętów zarówno o charakterze użytkowym jak i ozdobnym. Robota w kamieniołomach z pewnością należy do najcięższych prac. Tak więc przyszły pracownik powinien odznaczać się bardzo dobrym zdrowiem fizycznym, jak i musi posiadać stosowne wykształcenie uzyskane w zawodówce, albo ukończony kurs zawodowy.
Kandydat na kamieniarza powinien mieć kwalifikacje obsługi maszyn oraz różnorakich innych urządzeń, które znacznie ułatwiają pracę w tej branży. Gdyż kamieniarze , którzy pracują w kamieniołomach zajmują się wydobywaniem kamienia przy pomocy maszyn i następnie poddają je stosownej obróbce również przy pomocy różnorakich specjalistycznych urządzeń. Bloki skalne cięte są na płyty i następnie dokładnie polerowane. Dzięki pracy kamieniarzy w zakładzie są wytwarzane różne elementy budowlane i to tu najczęściej używane są tzw. skały osadowe. Zakład kamieniarski tworzy też nagrobki.