Kamień to kapitalny materiał artystyczny.

Kamieniarstwo jest jedną z najstarszych gałęzi rzemieślniczych. Wiemy o tym, ponieważ wszelkiego rodzaju rzeczy wykute w kamieniu są wyjątkowo trwałe i mogą przeżyć nie tylko i wyłącznie osobę, która je wykonała, ale też całą epokę, jak również kulturę czy cywilizację. Zresztą kamień to nie tylko i wyłącznie kapitalny materiał artystyczny. Był możliwe, że jednym z pierwszych narzędzi, które wyszły spod ręki człowieka – krzemień a także zrobione z niego wszelakie przedmioty do użytku codziennego są odnajdywane na bardzo wielu wykopaliskach.

 

Kamień jako materiał stosowany w budownictwie posiada mnóstwo zalet. Przez bardzo długi czas wraz z cegłą był podstawowym budulcem konstrukcji murowanych, bardzo dobrze chroniący przed dużymi zmianami temperatur na zewnątrz. Wyparty później przez konstrukcje betonowe współcześnie służy ciągle jako materiał budowlany ogrodzeń i element ozdobny. Mimo postępujących modyfikacji w działce budowlanej oraz znacznej dominacji tworzyw sztucznych, zakłady związane z kamieniarstwem nadal nie mogą narzekać na brak zamówień. Przedmioty wykonane z kamienia są jednak cały czas chętnie stosowane i cieszą się niesłabnącą popularnością. Są one elementem wielu zamówień, począwszy od detali wykończenia naszego domu, poprzez elementy w ogrodzie aż po wykonywanie pomników na grób. Często można się spotkać z tym, że koncepcja mieszkania zakłada montowanie detali wykonanych z kamienia. Mowa tu zwłaszcza o podłogach, lecz mogą to być także wsporniki, parapety czy okładziny.

 

Specjaliści dopełniają wtedy pomiarów i realizują zlecenie. Zazwyczaj kamienny detal jest realizowany w pracowni, jednakże zdarzają się sytuacje, gdy ze względu choćby na skomplikowany transport realizuje się całą pracę na miejscu. Innym elementem kamieniarstwa jest robienie wszelkiego typu elementów ozdobnych i przedmiotów mających walory estetyczne. To wymaga, nie jak w produkcji budowlanej, dużych zdolności i szkolenia artystycznego. Sztuka kamieniarska stanowi ważny rodzaj sztuki użytkowej, którą istnieje możliwość podziwiać w ogrodach a także wnętrzach. Pomniki na cmentarz wytwarzane są poprzez firmy kamieniarskie na szeroką skalę a także z zastosowaniem przeważnie kilku, w małym stopniu różniących się, zasadniczych szablonów.

 

Ten typ działalności jest prawdopodobnie bardzo często przez nas spotykany i jest największym odsetkiem wszystkich prac, jakich podejmują się kamieniarze. Zapotrzebowanie na ich usługi na pewno będzie z każdym kolejnym rokiem coraz większe, patrząc na trendy demograficzne i rosnącą liczbę zgonów. Dodatkowo nawet w przypadku zyskującego na popularności zwyczaju kremowania zwłok, cały czas jest wiążące się z tym duże zapotrzebowanie na tablice nagrobne jak również urny. Jest dużo surowców, z których jest możliwość wykonać klasyczny pomnik na cmentarz. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu najpopularniejsze były nagrobki odlewane z pokruszonego kamienia a także cementu. Obecnie najbardziej popularnym budulcem jest granit, który cieszy się w ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem. Jest tańszy niż marmur a także o wiele łatwiej dostępny, równocześnie po wypolerowaniu posiada wysokie walory estetyczne.

Więcej: kamieniarstwo Mława