Głównym elementem jego pracy jest oczywiście jazda.

Transport rozmaitych towarów samochodami ciężarowymi wcale nie należy do łatwych czynności. Takim jednym z kluczowych elementów pracy zawodowego kierowcy jest prawidłowe zabezpieczenie ładunków, które mają być przewożone na przyczepie/naczepie ciężarówki. Głównym elementem ,który zabezpiecza ładunek są specjalnie do tego przeznaczone pasy transportowe bądź też łańcuchy. Aby ładunek nie latał po przyczepie używa się też profesjonalne maty ,które rozkłada się na podłodze samochodu. Brak odpowiedniego zabezpieczenia towaru skutkować może mimowolnym przemieszczeniem się towaru. A w najlepszym wypadku towar może być odrobinę uszkodzony. W skrajnych przypadkach towar może zostać całkowicie poniszczony. Przy wyższych ładunkach gabarytowych środek ciężkości może się przemieszczać co może skutkować  przewróceniem się całego zestawu.
Praca zawodowego kierowcy to nie tylko i wyłącznie odpowiednie zabezpieczenie ładunku. Głównym elementem jest oczywiście jazda. Przed ukończeniem szkolenia wymagana jest jazda w symulatorze. Dzięki odbyciu tego rodzaju kursu można spostrzec jaki dokładnie wpływ ma jazda z zbyt dużą prędkością czy nieodpowiednie używanie górskiego hamulca zwanego retarderem.
Retarder wykorzystywany jest do odciążenia hamulców głównych, wykonując hamowanie silnikiem zmniejszamy znacząco podatność tarcz hamulcowych na wszelkie uszkodzenia.

Autor: pasy transportowe