Drewniane więźby dachowe.

Więźby dachowe drewniane zazwyczaj możemy spotkać w domach jednorodzinnych. Jest to szkielet dachu wykonany z drewna, a jego układ można dobrać na podstawie swoich własnych upodobań a także możliwości finansowych. Ten element przede wszystkim decyduje o wytrzymałości dachu, a przez to o naszym bezpieczeństwie. Dlatego musi być zaprojektowana poprzez osobę ,która posiada stosowne uprawnienia i umiejętności.

O typie więźby decyduje na pewno odległość jaka jest między zewnętrznymi ścianami i kąt, pod jakim dach będzie nachylony. Drewniane elementy więźby muszą posiadać tak dopasowane przekroje, by wytrzymywały obciążenie wiatrem, śniegiem a także oczywiście dachowym pokryciem.

Bardzo ciekawym elementem pokrycia dachowego są

gonty drewniane. Budzi ono skojarzenia ze dawnym, ludowym budownictwem. Można wyróżnić dwa rodzaje takiego pokrycia: gonty cięte ,które posiadają powierzchnię gładką oraz łupane ,które mają chropowatą, nieregularną powierzchnię. Bywa to rozwiązanie trwałe, słabo narażone na działanie warunków atmosferycznych.

Takie techniki częstokroć stosuje się do budowy domu z drewna, niemniej jednak nie tylko. Gonty drewniane są drewnianym pokryciem z tradycją wieloletnią. Znakmicie pasują zarówno do tradycyjnych, jak również innowacyjnych domów. Jednakże odpowiednio wykonana więźba dachowa doda obiektowi oryginalnego charakteru i znacznie wpłynie na bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Zobacz: schody drewniane