Cukrzyca powoli staje się chorobą XXI w.

Cukrzyca powoli staje się chorobą cywilizacyjną. Pomijając już obowiązkową często insulinę a także masowe powikłania, polski rząd każdego roku przeznacza spore pieniądze na leczenie osób chorych na cukrzycę. Nareszcie Instytut Żywności a także Żywienia po wielu latach obserwowania biernego mówi: dosyć! CUKRZYCA GLOBALNIE Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie istnieje mniej więcej 415 milionów osób cierpiących na cukrzycę, a ich grono na przestrzeni następnych 20 lat niestety wzrośnie do 600 milionów. Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej to mniej więcej 5 %. Mowa tutaj oczywiście o przypadkach które zostały zdiagnozowane.

Cukrzyca od momentu wynalezienia insuliny nie jest już wyrocznią, lecz chorobą przewlekłą. Na początku XXI wieku znajduje się ona jednak w ścisłej czołówce przyczyn zgonów.

CZEMU JA?
Tego typu pytanie zadaje sobie w głowie każdy początkujący diabetyk. Czemu to akurat ja mam takiego strasznego pecha? Medycyna podaje 2 główne powody. Cukrzyca może przykładowo być uwarunkowana genetycznie. Jeżeli w naszej rodzinie występuje tego typu choroba, prawdopodobnie pokaże się u następnych pokoleń. Najczęściej objawia się do 30 roku życia, a na jej występowanie nie posiadamy wpływu. Kolejna, nieco bardziej popularniejsza forma choroby tego typu, zaczyna się przez stosowanie niezdrowych nawyków. Stale siedzący tryb życia a także nieodpowiednia dieta w dużym stopniu upośledzają wydzielanie enzymów trzustkowych, prowadząc z kolei do ogromnych zaburzeń poziomu cukru we krwi.

PROFILAKTYKA
Żeby móc ustrzec się przed między innymi cukrzycą, wystarczy trochę mocnej woli. Odpowiednie żywienie się i w miarę regularna (co najmniej krótka!) aktywność ruchowa zdziałają ogromne cuda. Należy również monitorować co kilka miesięcy swój poziom cukru we krwi. To naprawdę niewiele, a zapewni nam w pełni bezpieczne życie i funkcjonowanie.

Więcej: http://idiabetyk.pl/kategoria/osprzet-do-pomp-adaptery/